اقامت طلایی یا Golden visa

گلدن ویزا برنامه ای است که امکان مهاجرت دائمی به اروپا را برای افراد خارجی فراهم می کند. خرید ملک، خرید سهام و اوراق قرضه دولتی، کمک مالی و یا ایجاد شغل از روش های سرمایه گذاری پیشنهادی برنامه گلدن ویزا می باشند.

براساس این قانون سرمایه گذار خارجی به همراه اعضای خانواده و والدین خود واجد شرایط اخذ اقامت دائم گلدن می باشند.

با اخذ گلدن ویزا می توان آزادانه به تمام کشورهای عضو شنگن و همچنین کشورهای کرواسی، رومانی، بلغارستان، صربستان و قبرس که خارج از حوزه شنگن هستند سفر کرد.

گلدن ویزا در ابتدا فقط اقامت را ارائه می دهد و لزوما به شهروندی اتوماتیک منجر نمی شود، برای تبدیل شدن به یک شهروند اتحادیه اروپا، باید حداقل 5 سال از اقامت شما بگذرد (که این زمان درهر کشور متفاوت است)، در طی این پروسه شما باید به زبان رسمی آن کشور صحبت کنید و به فرهنگ رسمی آنها مسلط شوید تا واجد شرایط اخذ شهروندی شوید.

بیشتر ویزاهای طلایی در ابتدا با اعتبار 2 تا 3 سال صادر می شوند و سپس با مراجعه شخص به اداره مهاجرت می توان گلدن ویزای خود را تمدید و اعتبار گلدن ویزا را افزایش داد.

به منظور اخذ ویزای طلایی در این کشورها، شما می توانید در ابتدا درخواست ویزای کوتاه مدت تایپ C و یا ویزای بلند مدت تایپD را بدهید. اگر شما تمایل به اقامت بیش از 3 ماه در حوزه شنگن ندارید، می توانید درخواست ویزای کوتاه مدت مولتی پل 90 روزه بدهید. یکی از تفاوت های ویزای تایپ CوD این است که ویزای C در سفارتی که در کشور مبدا واقع شده صادر و تمدید می شود، در حالی که ویزای تایپ D می تواند در کشور مقصد که ویزای طلایی برای آن صادر شده نیز تمدید و صادر گردد.