کارت آبی یا Blue Card

EU Blue Card با الهام از طرح Green Cardامریکا و رنگ آبی پرچم اتحادیه اروپا انتخاب شده است و در حقیقت یک کارت نیست بلکه مهری است که در پاسپورت متقاضی درج می شود. طرح بلوکارت در سال 2009 توسط اتحادیه اروپا تصویب شد و از سال ۲۰۱۲ به اجرا در آمده است در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند. بلوکارت یک ویزای کاریست که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دایم را نیز میسر می کند. بیشترین تعداد بلوکارت تاکنون در کشورهای آلمان، فرانسه و لهستان صادر شده است.

برای استفاده از بلوکارت ابتدا باید پیشنهاد کاری داشته باشید و سپس جهت اخذ آن اقدام کنید. شخص دارنده بلوکارت باید در دو سال اول با همان موقعیت شغلی که بلوکارت را بر مبنای آن اخذ نموده است مشغول به کار شود اما پس از آن می تواند شغل خود را تغییر دهد.

نگاهی به ویژگی های Blue card

این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشورهای اروپایی را می دهد. با داشتن کارت آبی فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت، حق اقامت و کار در کشور موردنظر در مدتی که بلوکارت شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند. بواسطه ی داشتن بلوکارت تسهیلاتی برای کارفرمایان قرار داده می شود که قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظرگرفته می شود را حذف نمایند و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان بومی برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گماشته شوند و می توان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود.

مدت اعتبارBlue card

مدت اعتبار بلوکارت از زمان صدور وابسته به قرارداد کاری شما است، اگر این قرارداد ۴ ساله باشد کارت شما اعتباری ۴ ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت شما به همان میزان بعلاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد.